Milan Tribune
Sports

the program for Thursday, May 26

For the continuation of the second round of the Roland Garros tournament, on Thursday, May 26, the Russian Daniil Medvedev, world number two, will open the proceedings again (as on Tuesday during his first match).

France’s Alizé Cornet will play in the night session on Court Philippe-Chatrier, while Léolia Jeanjean, Caroline Garcia, Gilles Simon and Hugo Gaston will also be competing during the day. Stefanos Tsitsipas and Iga Swiatek will also host this 5th day of the tournament.

Court Philippe-Chatrier

From 12 o’clock

Laslo Djere (Serbia) – Daniil Medvedev (Russia/Seeded 2)

Madinson Keys (USA) – Caroline Garcia (France)

Gilles Simon (France) – Steve Johnson (USA)

Not before 20:45

Alizé Cornet (France) – Jelena Ostapenko (LAT/13)

Short Suzanne-Lenglen

From 11 a.m.

Paula Badosa (Spain/3) – Kaja Juvan (Slovakia)

Pedro Cachin (Argentina) – Hugo Gaston (France)

Iga Swiatek (Poland/1) – Alison Riske (USA)

Zdenek Kolar (Rep. czech Republic) – Stefanos Tsitsipas (GRE/4)

Short Simonne-Mathieu

From 11 a.m.

Léolia Jeanjean (France) – Karolina Pliskova (Rep. czech/8)

Franck Tiafoe (USA/24) – David Goffin (Belgium)

Simona Halep (Romania/19) – Qinwen Zheng (China)

Andrey Rublev (Russia/7) – Federico Delbonis (Argentina)

Short 6

From 11 a.m.

Aleksandra Krunic (Serbia) – Veronika Kudermetova (Russia/29)

Miomir Kecmanovic (Serbia/28) – Alexander Bublik (Kazakhstan)

Camila Giorgi (Italy/28) – Yulia Putintseva (Kazakhstan)

Daniel Evans (Great Britain/29) – Mikael Ymer (Sweden)

Short 7

From 11 a.m.

Jessica Pegula (USA/11) – Anhelina Kalinina (Ukraine)

Marton Fucsovics (Hungary) – Marin Cilic (Croatia/20)

Danielle Collins (USA/9) – Shelby Rogers (USA)

Not before 16 o’clock

Roberto Carballes (Spain) – Jannik Sinner (Italy/11)

Short 12

From 11 a.m.

Fernanda Contreras (Mexico) – Daria Kasatkina (Russia/20)

Nikoloz Basilashvili (GEO/22) – McKenzie McDonald (USA)

Short 13

From 11 a.m.

Ekaterina Alexandrova (Russia/30) – Irina-Camelia Begu (Romania)

Joao SoEtats-Unis (Portugal) – Lorenzo Sonego (Italy/32)

Short 14

From 11 a.m.

Casper Ruud (Norway/8) – Emil Ruusuvuori (Finland)

Katie Voyniets (USA) – Elena Rybakina (Kazakhstan/16)

Marco Cecchinato (Italy) – Hubert Hurkacz (Poland/12)

Madison Brengle (USA) – Aryna Sabalenka (Belarus/7)

world

Related Articles

Steve Kerr, a voice that carries in the face of America’s ills

Roger Cluff

For Intel 10th generation processors, ASUS TUF GAMING Z490-PLUS motherboard

team_milantribune

South African Pierre Carter becomes the first to legally paraglide from an Everest summit

Roger Cluff